Hindi Bakımı Hakkında

Hindi Bakımı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umuyoruz siz degerli yetiştiricilere bir faydası olmuştur. Hindi, vatanı Amerika kıtası olan kümes hayvanlarından bir tanesidir. Türdeşi olan diğer kümes hayvanlarına göre bakım şartları nispeten daha zor olan sülüngiller familyasından olan hindi, Hint gide tavuğuna benzediğinden dolayı hindi adını almıştır.  Diğer kümes hayvanlarına göre daha boylu ve kalıplı olan hindiler ağırlıklı olarak parlak siyah renkte olsa da beyaz hindiler de bulunmaktadır. Tavuklara benzer şekildeki ibikleri olan bu kümes hayvanları genellikle et için yetiştirilmektedir. Kırmızı et ve tavuk etine nazaran kolesterol oranı düşük olan hindi eti hem sağlıklı hem de lezzetli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hindi bakımını tavuk yetiştiriciliğine nazaran daha avantajlı kılan unsurlardan bir tanesi de hindi bakımı sonunda elde edilen karkasın fazla olmasıdır. Bunun yanında hindi bakımı, hindilerin hastalıklara ve dış etkenlere olan direnci fazla olduğundan daha fazla tercih edilir. Yılbaşı kutlamaları, salam ve sucuk yapımında kullanılan hindi eti, hindi bakımının yaygın bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Peki, oldukça avantajlı olan hindi bakımı nasıl yapılır? Buyurun inceleyelim!

Hindi Bakımı Nasıl Yapılır?

Hindiler fazla yumurtlayan hayvanlar olmadıklarından dolayı hindi yumurtaları sadece yavru elde etmek için kullanılır. Hindi bakımı işi ile uğraşanlar açısından hindi yumurtaları oldukça önemlidir. Bu nedenle gizli yerlere yumurtlayan hindi yumurtasını bulmak onu korumak kadar önemli bir detaydır. Hindi bakımı özellikle yumurtlama ve kuluçkaya yatma dönemlerinde daha özenli yapılması gereken bir konudur. Bu dönemde hindi bakımı konusunda yapılacak hatalar sağlıksız hindi civcivlerinin elde edilmesine ve hindi satışlarının düşme eğilimine girmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle hindi bakımı için kümes temiz tutulmalıdır. Belirli periyotlarda kümes dezenfekte edilmeli ve olası hastalıklara karşı hindiler ve hindi civcivleri korunmalıdır. Hindilerin altına kümes konforunu sağlayacak altlıklar serilmelidir. Kümeste gerçekleştirilecek bütün yenileme ve dezenfeksiyon faaliyetleri civcivler yumurtadan çıkmadan öncesinde tamamlanmalıdır. Hindi bakımı için oldukça önemli olan bu detay hayvan konforunu arttıracaktır. Konforlu bir hindi bakımı sağlıklı hindiler, sağlıklı hindiler de yüksek hindi satışları demektir.

Bursa’da hindi bakımı ve hindi yetiştiriciliği yapan firmamız günlük hindi, haftalık hindi ve aylık hindi satışı yapmaktadır. Hindi civcivi ve hindi palazı temini noktasında geniş bir ağa sahip olan firmamız Bursa’da hindi civcivi satışlarında oldukça yüksek rakamlara ulaşmıştır. Hayvan sağlığı ve konforuna önem veren firmamızdan sağlıklı hindi civcivleri ve hindi palazları satın almak için bize ulaşmanız yeterlidir. Türkiye’nin her noktasına hindi civcivi ve hindi palazı hizmeti ile müşterilerimize lojistik anlamda da kolaylık sağlamaktayız.

Firmamızın Hizmetleri

  • Hindi Palazı Satışı
  • Hindi Civcivi Satışı
  • Beyaz Etlik Hindi Satışı
  • Siyah Etlik Hindi Satışı

Hindi Bakımı Hakkında

Hindi bakımı, anavatanı Amerika olan önemli kümes hayvanları arasında bulunan hindi bakımı diğer kümes hayvanlarına göre nispeten daha zordur. Sülüngiller ailesinden olan hindi adını Hint gide tavuğuna benzerliğinden almaktadır. Tavuk ırklarına göre daha yüksek boylu ve uzun olan hindiler, beyaz, beyaz siyah karışık renklerde ya da ağırlıklı olarak parlak siyah tüylüdür. Aynı tavuk ırklarında olduğu gibi kırmızı ibikleri olur. Hindi yetiştiriciliği genellikle eti için yapılır. Bunun nedeni ise ortalama hindilerin yıllık 50 -60 adet yumurta yapmasıdır. Bu yumurtalarda genellikle üretim için kullanılmaktadır.Hindi Eti Lezzetli olduğu kadar, kolesterol bakımından fakir olduğundan pek çok bölgede tercih edilir. Tavuk ırklarına oranla dayanıklı olması, karkas oranının yüksekliği , besin değerlerinin yüksekliği hindi etini cazip hale getirir. Sucuk, salam gibi şarküteri ürünlerinde kullanılması, yılbaşında ağırlıklı şekilde tüketilmesi gibi nedenler hindi yetiştiriciliğini ön plana çıkarmaktadır. Hindi bakımı bu açıdan önemlidir. Hindiler diğer kanatlı hayvanların yemediği besinleri yiyebilir ve bu yüzden hindi et üretimi daha uygun maliyetle elde edilebilir. 1,5 – 2 aylık olduklarında merada rahatlıkla beslenebilirler.

Hindi bakımı nasıl olmalıdır ?

Hindilerin yumurtaları sadece yavru elde etmek için kullanılır. Çünkü hindi ırklarının neredeyse tümü fazla yumurtlamaz. Yumurtayı gizli yerlerde yapar ve folluğa da girmezler. Hindilerde yumurtlama ilkbaharda başlar. Genellikle 20-25 adet yumurta yaparak, kuluçkaya yatarlar. Bu süreçte yumurtladığı yeri göstermek istemezler. Hindiler kuluçkaya yatınca bakım çalışmaları özenle yapılmalıdır. Böylelikle sağlıklı hindi yavruları alınabilir. Hindi bakımı sırasında kümeslerin bakımı oldukça önemlidir. Belirli zamanlarda kümesler yükse basınçlı suyla yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir. Eğer kümeste çatlaklar ve yarıklar bulunuyorsa, bunların tamiri yapılmalıdır. Kümese yerleştirilen bütün ekipmanların temizliği de yapılmalıdır. Kümesin altına altlık serilerek, ekipmanlar böyle yerleştirilmeli ve kümeste formaldehitle fümigasyon yapılması ihmal edilmemelidir. Bu çalışmaların tamamı civcivler çıkmadan yaklaşık 5 gün öncesinde tamamlanmalıdır. Hindilerin ilk 0-6 haftalık dönemi ilk periyottur. Bu süreçte civcivlerin yumurtadan çıkmasından sonraki ilk 6-8 gün içinde gagalarının kesilmesi ve aşılarının yapılması gerekir. Burada yapılan işlemlerin ardından civcivler büyüyeceği kümese nakledilmelidir. Bu özel araçlarla yapılmalıdır. Nakilde ortamın ısısı yaklaşık 21-24 derece arasında olmalı ve ortamdaki havalandırmaya dikkat edilmelidir. Civcivlerin büyüyeceği kümeste yem, su hazır edilmeli, ısısı ayarlanmalıdır. Civcivler birlikte yaklaşık 240-320 adet olarak yerleştirilmelidir. Kümeste altlık olarak işlenmemiş kaliteli ağaç talaşı kullanılmalı, bu temiz ve kuru olmalıdır. Altlığın kalınlığı yazları 8 cm, kışları da 12 cm kadar olmalıdır. Altlık ıslanmamalı, ıslanırsa her gün değiştirilmelidir.
Kümeste 100 civcive bir suluk, bir palaza 1 cm suluk kenarı olması gerekir. Kümesteki su hattı her zaman dezenfekte edilmelidir. İlk başta civcivlere % 2-5 oranında şekerli su verilmelidir. Bu onların enerji  ihtiyacı içindir. Civcivler ilk geldiklerinde 3 gün hassas olur. Bu nedenle içme suyu vitamin ve minerallerle desteklenmelidir. Suluklara her gün 2 defa taze su konulmalıdır. Yemliklerinde de taze yem bulundurmaya özen gösterilmelidir. Yemliklerin kenarları palazların kursaklarına kadar olmalıdır. 4 hafta süreyle civcivlere yem verilmeli, daha sonra palet yeme geçiş yapılmalıdır. 15 güj geçince yeme her bir palaz için 0,5 gr grit karıştırılmalıdır. Bu yemden maksimum fayda sağlamanıza yardımcı olacaktır. Hindi bakımı ikinci periyot civcivlerin 7 haftalık olmasından itibaren başlar. Bu kesim dönemine kadar devam eder. Hindiler bu süreçte yemle beslenerek semirtilirler. kesinden önceki ayda ise özel bir yem kullanılarak kesime tam hazır şekle getirilirler. Kesim zamanı dişi hindilerde 16-18 haftalarda, erkek hindilerde ise 22-24 haftalar arasındadır. Hindiler açık alanda bakılırsa, genellikle bahçelerdeki zararlılarla yani böceklerle beslenir, taze otları yemeyi severler. Kepek hamuru, arpa, buğday ve mısır en sevdikleri besinlerdir. Sonbaharda kapalı bir yere alır beslenirlerse daha hızlı semirir, yağlanırlar. Hindi eti en fazla kışın tercih edilir. Hindi bakımı oldukça zorludur, yavrularının büyümesi oldukça yavaştır.İbikleri kızarana kadar oldukça narin büyürler. Ülkemizde de hindi yetiştiriciliği oldukça yaygındır.

Hindi Hastalıklara Karşı Aşı Tablosu

Hindi ırkları diger kanatlı ırklarına göre daha dayanıklı olsada yetiştirilerin bakım konusunda dikkat etmesi gereken bir konuda aşı konusudur. Aşılama Toplu hindi hastalık ve toplu hindi ölümlerine karşı önlem alınması için hindi yetiştirilen ortamlar, alet dezenfektesi, havalandırma ve besleme dısında en önemli konudur.

 

Web Tasarım Hostfix Teknoloji