Hindi Hastalıkları

Sürüler halinde yaşayan hayvanlar için en tehlikeli durumlardan bir tanesi salgın hastalıklardır. Salgın hastalıkların bulaştığı sürüler topluca telef olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu bakımdan sürü hayvancılığı şeklinde yapılan sürü yetiştiriciliği söz konusu tehlikeyi yakından hisseden sektörlerden bir tanesidir. Bu tehlikenin önlenmesi açısından alınan önlemlerin değeri kadar hindi hastalıkları konusunda bilgi sahibi olunması ve bu hastalıklarla karşılaşıldığında nasıl adımların atılması gerektiği de oldukça önemlidir. Bu açıdan hindi yetiştiriciliği yapan işletmelere tehlike yaratabilecek hastalıkları sıralamak gerekir.

Hastalık sınıflandırması yapılırken bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şeklinde iki tane sınıf belirlenmiştir. Bu sınıflardan ilki olan bulaşıcı olmayan hastalıklar sadece hastalanan hindiyi etkileyebilen hastalıklardı. Bulaşıcı hastalıklar ise hindi yetiştiriciliği yapanların baş düşmanıdır. Bu sınıfta yer alan hastalıkları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Tifo: Hindi yetiştiriciliği başta olmak üzere bütün kanatlı yetiştiriciliği yapan işletmelerde görülebilen bu hastalık bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Tifolu hindi yumurtasından bulaşma ve direkt tifolu hindiden bulaşma şeklinde 2 tipi vardır. 2 tifo tipi de hindi yetiştiriciliği yapan işletmedeki bütün hindileri telef edebilecek tehlikededir.

Solunum Sistemi Hastalıkları: Özellikle kümes ve barınak koşullarında ortaya çıkan olumsuz durumlar sonucu hindilerde ortaya çıkan bir sorundur. Ülkemiz hindi yetiştiriciliği yapan işletmelerin çoğunda bu sorunla karşılaşılmaktadır.

Enfeksiyöz Sinivotis: Bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olan bu hastalık hindi yetiştiriciliği yapan işletmelerde eklem ve bacak şişliği olarak bilinmektedir.

Kollibasilozis: Adından da anlaşılacağı üzere kolibasil mikrobunun neden olduğu genellikle günlük hindi civcivlerine bulaşan ölümcül bir hastalıktır.

hindi hastalıkları

hindi hastalıkları

Bursa Hindi Yetiştiriciliği

Bursa hindi yetiştiriciliği yapan firmamız hindilerin ve hindi civcivlerinin herhangi bir hastalığa yakalanmasını önlemek için her türlü hijyenik önlemi almaktadır. Düzenli yapılan aşılar ve hijyen protokolleri sayesinde hindi palazı ve hindi civcivlerinin sağlıklı olması amaçlanmaktadır. Bursa hindi yetiştiriciliği yapan firmamızaca üretilen hindi palazı ve hindi civcivlerinden satın almak istiyorsanız bize ulaşmanız yeterlidir. Türkiye’nin her yerine lojistik kolaylık sağlayarak hindi, hindi civcivi ve hindi palazı satışı yapan firmamız sağlıklı nesiller için çaba göstermektedir.

Firmamızın Hizmetleri

  • Hindi Satışı
  • Etlik Hindi Satışı
  • Hindi Civcivi Satışı
  • Hindi Palazı Satışı

Kategoriler: Hindi

Web Tasarım Hostfix Teknoloji